Connect with us

Chrapanie: co je powoduje i jak je leczyć?

Zdrowie

Chrapanie: co je powoduje i jak je leczyć?

Według Księgi Rekordów Guinessa, najgłośniejsze zarejestrowane chrapanie mierzyło około 111,6 decybeli. To tak, jakby samolot leciał nad Twoim domem. Ale to nie jest odrzutowiec. To 60-letnia babcia czwórki dzieci, która każdego wieczoru chrapie, ku przerażeniu męża.

Niestety, wiele osób może się z tym wiązać. Badania pokazują, że około połowa z nas w pewnym momencie w życiu denerwuje się. Chrapanie jest bardziej powszechne u mężczyzn, choć wiele kobiet chrapie. Wygląda na to, że działa ono w rodzinach i staje się coraz bardziej powszechne wraz z wiekiem. Około 40 procent dorosłych mężczyzn i 24 procent dorosłych kobiet to zwyczajowi irytujący ludzie. Mężczyźni rzadziej denerwują się po 70 roku życia. Ale co powoduje chrapanie i jak można to naprawić (jeśli nie dla siebie, to dla wszystkich innych)?

Przyczyny chrapania

Kiedy snujesz się i przechodzisz z lekkiego snu do głębokiego snu, mięśnie w ustach (podniebienie miękkie), język i gardło odprężają się. Tkanki w gardle mogą się zrelaksować na tyle, że częściowo blokują drogi oddechowe i wibrują. Im bardziej zwęża się droga oddechowa, tym silniejszy staje się przepływ powietrza. To powoduje wzrost wibracji tkanki, co powoduje chrapanie coraz głośniej.

Czynniki zwiększające chrapanie

Najczęstszymi winowajcami nocnego chrapania są: przyrost masy ciała, alergie, nieregularna pozycja podczas snu lub leki. Ale czasami chrapanie jest objawem czegoś poważniejszego. Chrapanie może być znakiem, że dana osoba ma obturacyjny bezdech senny lub OSA, mówi Sarah McConville, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Utah Health Care. “Ważne jest, aby wiedzieć o OSA, ponieważ może to zakłócać sen i prowadzić do objawów senności w ciągu dnia, niskiej energii i zmęczenia. OSA jest również czynnikiem ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, udaru mózgu, insulinooporności i cukrzycy.

Zobacz również:  Dobre powody, aby regularnie biegać

Innym zaskakującym czynnikiem przyczyniającym się do chrapania jest niedostatek snu. Kiedy próbujemy nadrobić zaległości po okresie niedostatku snu, chrapanie może być bardziej dotkliwe z powodu zmian w naszej architekturze snu podczas tego nadrabiającego’ snu.

Sposoby ograniczenia chrapania.

Wszystko to trwa dwie godziny oglądania późno nocnych kanałów, zakupów domowych, aby uświadomić sobie, że istnieje wiele domowych środków zaradczych i urządzeń dostępnych dla chrapiących chorych. Niektóre z nich wykonują pracę. Należy pamiętać, bez recepty urządzeń, takich jak poduszki lub ustniki może pomóc w chrapaniu, ale to będzie się różnić trochę od osoby. Dla osób, które mają bezdech senny, ważne jest, aby wiedzieć, że bez recepty produkty do chrapania są prawie zawsze inne niż zatwierdzone przez FDA terapii bezdechu sennego i że poprawa chrapania może nie wskazywać skutecznego leczenia bezdechu sennego.

Chrapiący pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć poważne przyczyny leżące u podstaw choroby. Następnie spróbuj dodać kilka prostych zmian stylu życia, które są skuteczne w wyciszaniu nocnego chrapania:

Zobacz również:  5 Ćwiczeń mających na celu utrzymanie zdrowych oczu

Utrata masy

Łagodny przyrost masy ciała może nie czuć się zbyt wiele, ale te dodatkowe kilogramy mogą zniszczyć dobry sen nocny. Upewnij się, że ćwiczysz co najmniej 30 minut dziennie dla lepszego krążenia, odchudzania i optymalnego snu.

Wypróbuj terapię pozycjonującą

Terapia pozycyjna, znana również jako strategiczna organizacja poduszek, jest łatwym sposobem wyeliminowania chrapania. Niektórzy ludzie stwierdzają, że śpią tylko na plecach. Układ poduszek, aby zapobiec toczenia się do pozycji, która zachęca chrapanie oznacza słodki sen dla wszystkich.

Zmniejszenie spożycia alkoholu

Niektórzy ludzie polegają na relaksującej szklance ulubionego napoju, aby się uspokoić i przygotować do snu. Ale w większości przypadków, zbyt wiele dobrej rzeczy tworzy idealne środowisko dla chrapania. Spożywanie alkoholu sprawia, że mięśnie szczęki i gardła rozluźniają się tak bardzo, że blokują drogi oddechowe. Ograniczone drogi oddechowe powodują wibracje tkanki, co inni słyszą jako chrapanie. Alternatywą jest zmniejszenie ilości spożywanych napojów alkoholowych wcześniej wieczorem.

Godziny spania

Każdy potrzebuje co najmniej od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdego wieczoru, jest to niezbędny element dobrego zdrowia. Ale kiedy liczenie owiec jest najeżdżane przez chrapiącą osobę w innym pomieszczeniu, nadszedł czas, aby podjąć działania. Dzięki wprowadzeniu kilku łatwych zmian i skontaktowaniu się z lekarzem, noc, która jest wolna od chrapania, będzie oznaczać dobrą noc snu w krótkim czasie.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Zdrowie

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

sierpień 2022
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Popularne

To Top