Connect with us

Dlaczego boli brzuch?

ból brzucha

Zdrowie

Dlaczego boli brzuch?

Nie warto bagatelizować bólu brzucha, zwłaszcza, gdy nie wiąże się go z fizjologią lub uprzednimi, mało rozważnymi ekscesami kulinarnymi. Ból jest objawem pozytywnym z punktu widzenia diagnostyki, ponieważ dokładnie wskazuje, gdzie mogą być ukryte problemy. Taki stan zmusza niejako do poszukiwania źródła nieprawidłowości. Nierzadko tym problemem bywa choroba. Ból brzucha, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może wskazywać na choroby przewodu pokarmowego lub nieprawidłowości w pracy narządów jamy brzusznej.

Różne postacie bólu

Samo określenie “ból brzucha” nic nie mówi lekarzowi. Trzeba określić jego cechy i dokładne umiejscowienie. Jeśli chodzi o charakter bólu, może on być na przykład: punktowy, rozlany i kłujący. Może pojawiać się nagle i tak samo ustąpić. Może też mieć charakter narastających skurczów, lub intensywnego kłucia. Może być związany z ruchem, lub też być od niego niezależny. Bywają też słabsze bóle, ale ze skłonnościami do nawracania, co na dłuższą metę jest bardzo uciążliwe i niepokojące. Ból również może się nasilać po zjedzeniu posiłku, na czczo i po oddaniu stolca a także podczas schylania, lub leżenia na jednym z boków.

W zależności od umiejscowienia bólu w obrębie brzucha, możemy wysnuć przypuszczenia odnośnie problemów z konkretnymi narządami w jamie brzusznej.

Bóle w nadbrzuszu

Tego typu bóle mogą być związane przeważnie z przewodem pokarmowym. Nadbrzusze zlokalizowane jest w okolicy pępka i powyżej niego. Dyskomfort w tej części może świadczyć o problemach z wątrobą, trzustką lub śledzioną. W tej okolicy znajdują się również inne ważne narządy, takie jak żołądek i dwunastnica. Często bóle w tych okolicach wskazują na problemy z tymi właśnie organami, nie mniej jednak mogą być związane również z takimi dolegliwościami jak cukrzyca czy choroba niedokrwienna serca. Inne choroby, które można podejrzewać to:

 • choroba wrzodowa,
 • kamica pęcherzyka żółciowego,
 • kolka wątrobowa i zapalenie wątroby,
 • nieswoiste choroby zapalne jelit,
 • zapalenie trzustki, gdzie ból często promieniuje do pleców,
 • niedrożność jelitowa,
 • zapalenie dolnego płata płuca,
 • nowotwór żołądka,
 • zawał serca i tętniak aorty.
Zobacz również:  10 Interesujących faktów na temat Twojego układu nerwowego

Zawał serca daje nieswoiste objawy bólu w nadbrzuszu, szczególnie w przypadku zawału dolnej ściany serca, która sąsiaduje z narządami tam się znajdującymi.

 

Bóle w podbrzuszu

Ból umiejscowiony w podbrzuszu jest na tyle niespecyficzny, że może zwiastować szereg problemów. Może dotyczyć dolnego odcinka odcinka przewodu pokarmowego, na przykład przy dolegliwościach jelitowych, układu moczowego a także układu rozrodczego. Najczęstsze choroby z takim objawem to:

 • zapalenia wyrostka robaczkowego, gdzie ból promieniuje do strony prawej i odczuwalny jest bardziej przy podnoszeniu prawego kolana w górę.
 • choroby jelit, takie jak: zespół jelita drażliwego, niedrożność, skręt jelit, niedokrwienie jelita.
 • przepukliny brzuszne,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • choroby ginekologiczne u kobiet, takie jak: mięśniaki, endometrioza, zapalenie przydatków, ciąża pozamaciczna i  nowotwór jajnika.

Bóle  w podbrzuszu towarzyszą również kobietom w czasie miesiączki. Na szczęście w takim przypadku przeważnie nie ma powodów do niepokoju i wystarczy zastosować środek przeciwbólowy.

Ból w podbrzuszu, który promieniuje w okolice pachwin, może świadczyć o kolce nerkowej. Jeżeli natomiast sięga prawej łopatki, może być kojarzony z kamicą żółciową. Opasujący charakter bólu, może przemawiać za zapaleniem trzustki.

 

 Ból po prawej stronie brzucha

Dolegliwości bólowe w prawej dolnej części brzucha mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, kamicy nerkowej lub przepuklinie pachwinowej. Tego rodzaju ból u kobiet może być kojarzony z dolegliwościach ze strony narządu rodnego, z bolesnym jajeczkowaniem albo ciążą pozamaciczną. U mężczyzn często zwiastuje problemy z gruczołem krokowym lub zapaleniem nadjądrza.

Zobacz również:  Dobre powody, aby regularnie biegać

Ból zlokalizowany w górnej części to problemy z drogami żółciowymi lub trzustką.

Ból lewej strony brzucha

Pacjenci na ogół nie kojarzą takiego bólu z konkretnym narządem, jednak tutaj u człowieka leży okrężnica, czyli jelito grube. Ból w tej części brzucha może być spowodowany istniejącymi uchyłkami jelita grubego. Stany takiego rodzaju spotyka się wtedy, gdy ściany jelita tracą swoją elastyczność a dieta jest uboga w błonnik. Taki ból może również świadczyć o niedrożności jelit.

Ból brzucha w ciąży

Organizm kobiety w ciąży zaznaje wielu zmian hormonalnych, które również mogą dostarczać problemów z układem pokarmowym, jednak większość przypadków bólów brzucha w tym okresie wiąże się z rozciąganiem macicy i powłok brzusznych. Z czasem, pełna macica może naciskać na pęcherz moczowy, co skutkuje bólami w podbrzuszu. Rosnący płód może również naciskać bezpośrednio na wszystkie sąsiadujące narządy i dawać różne dolegliwości, od dyskomfortu do bólu o umiarkowanym nasileniu. Pod koniec ciąży znamienne są tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, które nie zawsze są bolesne ale całkiem wyczuwalne. Ich zadaniem jest przygotowanie ciężarnej do porodu. W końcowej fazie ciąży, gdy nacisk płody na spojenie łonowe jest duże, mogą pojawić się bóle w dole brzucha.

Jednak wszelkie bóle o dużym nasileniu, zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Zdrowie

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

grudzień 2022
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Popularne

To Top