Połącz się z nami

KRZEM – WSPARCIE DLA INNYCH PIERWIASTKÓW

Zdrowie

KRZEM – WSPARCIE DLA INNYCH PIERWIASTKÓW

W organizmie człowieka znajduje się około 7 gramów krzemu, to jest więcej niż żelaza czy miedzi. Jego działanie nie jest jeszcze do końca poznane, wiadomo jednak, że jego niedobór może stać się przyczyną poważnych chorób, gdyż krzem znaleźć można w wielu ważnych organach i układach. Choć w przyrodzie krzem występuje niemal w każdym zakątku Ziemi, w spożywanych przez nas produktach nie ma go wiele, dlatego uważa się, że większość naszego społeczeństwa cierpi na zbyt niski poziom tego pierwiastka w organizmie.

Krzem w organizmie

Krzem jest składnikiem nadnerczy, przysadki mózgowej, grasicy i płuc. Występuje w tkance łącznej organizmu, tak więc znajduje się w mięśniach, kościach, więzadłach, ścięgnach, torebkach stawowych, chrząstkach, tkance tłuszczowej, skórze, krwi i limfie. Buduje również takie narządy wewnętrzne jak serce, tarczyca, wątroba i śledziona.

Właściwości krzemu

Badania wykazują, że prawidłowy poziom krzemu w organizmie umożliwia wchłanianie siedemdziesięciu innych składników. Krzem pełni znaczące funkcje w procesach metabolicznych takich minerałów jak wapń, sód, chlor, siarka, fluor czy cynk. Dobrą kondycję włosów i paznokci zawdzięczamy między innymi temu właśnie pierwiastkowi. Bierze on udział w syntezie głównych składników budulcowych skóry: kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.

Zapotrzebowanie organizmu na krzem

Niektóre źródła podają, że ze względu na zbyt małą ilość danych dotyczących funkcji krzemu w organizmie, nie można ustalić wysokości dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Uważa się jednak, że dorosły człowiek powinien przyjmować wraz z pokarmem dziennie średnio 20 – 30 miligramów krzemu. Większe zapotrzebowanie na ten minerał wykazuje organizm kobiety w ciąży i karmiącej piersią, natomiast wraz z wiekiem zapotrzebowanie to maleje.

Zobacz również:  PRZEPISY NA SOKI Z WYCISKARKI

Krzem w ziołach

Krzemu nie znajdziemy w wielu produktach spożywanych na co dzień. Znajduje się on natomiast w wielu ziołach, takich jak płucnica islandzka, pokrzywa, dziewanna, kozieradka, skrzyp polny, podbiał, poziewnik, turzyca, przywrotnik czy rdest. Aby móc pozyskać krzem znajdujący się w wymienionych roślinach, przygotowuje się odwary. Wybraną ilość ziela zalewa się letnią wodą i podgrzewa na małym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu i ostudzeniu napój zawierający krzem jest gotowy do spożycia.

Krzem w pożywieniu

Dobrym źródłem krzemu są także owoce morza, algi morskie, wodorosty oraz ryby. Znaleźć można go też w skórkach owoców i kaszy gryczanej. Ponadto, pierwiastek ten znajdziemy w wodach leczniczych lub w wodzie krzemowej. Można ją przyrządzić samodzielnie, zalewając czarny krzemień wodą mineralną.

Niedobór krzemu w organizmie – przyczyny

Czynniki, które mogą wywołać niedobór krzemu w organizmie to przyjmowanie nadmiernej ilości takich składników jak witamina B2, witamina B5, witamina B6, magnez, potas , chrom i magnez. Mogą się do niego również przyczynić zmęczenie, stres, a także okres rozwoju.

Zobacz również:  Chrapanie: co je powoduje i jak je leczyć?

Niedobór krzemu w organizmie – objawy

Kruche naczynia krwionośne mogą świadczyć o niedoborze krzemu w organizmie. Manifestują się one poprzez następujące objawy:

 • Zaczerwienienia i „pajączki” na skórze,
 • Żylaki,
 • Hemoroidy,
 • Miażdżyca.

Niski poziom krzemu może też wywołać:

 • Złe samopoczucie,
 • Osłabienie odporności,
 • Przyspieszone starzenie się organizmu,
 • Zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych,
 • Słabość kości.

O niedoborze krzemu mogą również świadczyć symptomy skórne:

 • Trudno gojące się rany,
 • Trądzik młodzieńczy lub różowaty,
 • Wypryski.

Wykorzystanie krzemu w leczeniu chorób

Krzem odpowiada za przepuszczalność naczyń krwionośnych i ich elastyczność oraz przeciwdziała odkładaniu się blaszki miażdżycowej w ich ścianach. Dlatego też wykorzystywany jest do zapobiegania miażdżycy. To pierwiastek, który wykorzystuje się do oczyszczania organizmu i zwalczania stanów zapalnych. W medycynie naturalnej stosowany jest jako lek na nowotwór. Przyspiesza zrost kości i wykazuje działanie lecznicze w krzywicy i stanach zwyrodnieniowych.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Zdrowie

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

Czerwiec 2019
PWŚCPSN
« Maj  
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne

Do góry