Połącz się z nami

MOLIBDEN – AKTYWATOR ENZYMÓW

Zdrowie

MOLIBDEN – AKTYWATOR ENZYMÓW

Molibden należy do mikroelementów najrzadziej występujących na naszej planecie. Znaleźć go możemy jednak we wszystkich tkankach człowieka. Jego największe stężenie występuje w nerkach, wątrobie, zębach i kościach. 90% molibdenu przyjmowanego wraz z pokarmem jest wydalane z organizmu.

Funkcje molibdenu w organizmie

Choć molibden występuje w organizmie w śladowych ilościach, pełni on w nim wiele ważnych funkcji:

  • Bierze udział w produkcji enzymów odpowiedzialnych za prawidłowe przyswajanie cukrów, tłuszczy i żelaza (dzięki czemu uzyskujemy energię),
  • Zapobiega pojawieniu się próchnicy,
  • Bierze udział w usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii,
  • Warunkuje prawidłowy wzrost,
  • Wpływa pozytywnie na męską płodność.

Naturalne źródła molibdenu

Molibden to minerał, który znajdziemy we wszystkich produktach zwierzęcych, owocach, i większości warzyw i zbóż. Jego zawartość w roślinach jest uzależniona od jakości gleby, na której były hodowane. Może się ona różnić nawet o kilkaset procent! Najwięcej molibdenu zawierają rośliny uprawiane na glebie wapiennej i bagiennej. Do najlepszych źródeł molibdenu należą mleko, sery, mięso, nasiona roślin strączkowych, ryż, mąka pełnoziarnista, czerwona kapusta, mąka z pełnego przemiału, owoce, orzechy i rośliny zielonolistne. Co ciekawe, molibden to również składnik twardej wody, jaka płynie w kranie.

Niedobór molibdenu w organizmie

Osoby zdrowe, stosujące zróżnicowaną dietę, nie są narażone na niedobór molibdenu w organizmie. Jest to stan, który najczęściej towarzyszy innym zmianom chorobowym. Pojawia się u pacjentów cierpiących na niedocukrzenie lub zaburzenia wchłaniania jelitowego. W tym drugim przypadku ma miejsce nieprawidłowe usuwanie zbędnych produktów przemiany materii w postaci kwasu moczowego i związków siarki. Po stwierdzeniu niedoboru molibdenu w organizmie zaleca się suplementację tego pierwiastka. Powinna się ona odbywać pod nadzorem lekarza, gdyż jego nadmierna ilość jest niebezpieczna dla zdrowia i wpływa niekorzystnie zwłaszcza na stawy i układ pokarmowy.

Zobacz również:  Wskazówki dotyczące zapobiegania starzenia się, aby żyć zdrowiej, lepiej i dłużej

Nadmiar molibdenu w organizmie

Nie ma możliwości przedawkowania molibdenu, jeśli uzyskujemy go tylko ze spożywanych pokarmów. Jego nadmiar może natomiast pojawić się w przypadku niekontrolowanej suplementacji. Dochodzi wówczas do wzrostu stężenia kwasu moczowego w organizmie, co grozi rozwojem artretyzmu (dny moczanowej). Objawia się on bólem i obrzękiem stawów. Ponadto, w wyniku nadmiaru molibdenu mogą pojawić się symptomy chorobowe w postaci zaburzeń neurologicznych i psychicznych. Kolejnym skutkiem nagromadzenia się w tkankach organizmu zbyt dużej ilości molibdenu może być obniżenie się poziomu miedzi, gdyż oba te pierwiastki są względem siebie antagonistyczne. Skutkiem tego może być nawet niedokrwistość.

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na molibden

Dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na molibden wyraża się w mikrogramach (1 µg to 0,000001 g). Przyjmowanie poniżej podanych dawek wraz z pokarmem gwarantuje zachowanie ilości tego minerału na odpowiednim poziomie. Stosowanie zbilansowanej diety w zupełności zaspokaja potrzeby organizmu na molibden. Dzienne zapotrzebowanie na molibden przedstawia się następująco:

  • Dzieci od 1 do 3 roku życia – 17 µg/d,
  • Dzieci od 4 do 8 roku życia – 22 µg/d,
  • Chłopcy i dziewczęta od 9 do 13 roku życia – 34 µg/d,
  • Młodzież w wieku od 14 do 18 lat – 43 µg/d,
  • Dorośli powyżej 18 roku życia – 45 µg/d.
Zobacz również:  OLEJEK RYCYNOWY

Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny przyjmować z pokarmem największą ilość molibdenu, ponieważ zapotrzebowanie ich organizmu w tym czasie wynosi 50 µg/d.

Molibden jako środek leczniczy

Związek molibdenu, tetratiomolibdat, to lek stosowany w Stanach Zjednoczonych w leczeniu choroby genetycznej, w której ma miejsce nadmierne odkładanie się miedzi w tkankach organizmu (choroba Wilsona). To rzadka choroba, która uszkadza tkanki wątroby i mózgu. Tetratiomolibdat wykorzystuje się także w leczeniu nowotworów i stanów zapalnych, jednak ze względu na poważne działania niepożądane, jakie powoduje (anemia wywołana niedoborem miedzi w szpiku kostnym), jego stosowanie jest ograniczone.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Zdrowie

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

Lipiec 2019
PWŚCPSN
« Cze  
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Popularne

Do góry