Connect with us

Nauka o odwróconej osmozie

odwrócona osmoza

Zdrowie

Nauka o odwróconej osmozie

Nauka o odwróconej osmozie może wydawać się myląca, ale jest to naprawdę niezwykły wyczyn nauki, który może być wykorzystany do produkcji półprzepuszczalnej membranowej wody pitnej z niczego innego jak słonego akwenu. Ten prosty, ale wspaniały proces pozwala maszynom odsalać wodę, recyrkulować ścieki, a nawet wytwarzać odrobinę energii. Jeśli zawsze zastanawiałeś się, jak to działa, oto podstawowy podział procesu odwróconej osmozy, jak może on wpłynąć na Twoje życie i przyszłość.

Jak to działa?

Osmoza jest dość prostym procesem, który podkreśla fizyczną naturę wody. Woda jest skłonna do przemieszczania się przez półprzepuszczalną membranę w kierunku bardziej skoncentrowanego roztworu wody i czegoś innego (np. słonej wody), w celu rozcieńczenia i osłabienia jej. Mówiąc prościej, woda szuka równowagi i naturalnie przepływa z obszarów o niskim stężeniu do obszarów o wysokim stężeniu. Jeśli część czystej wody wejdzie w kontakt z wodą słoną przez półprzepuszczalną membranę, spróbuje połączyć siły w celu utworzenia roztworu o jednym stężeniu w całym roztworze.

Odwrócona osmoza działa bardzo podobnie, ale w odwrotnym kierunku. Zastosowanie ciśnienia do wysoko skoncentrowanej cieczy będzie przeciwdziałać naturalnej sile osmotycznej świeżej wody i spowoduje przejście roztworu przez półprzepuszczalną membranę w kierunku czystej wody. Ale ponieważ sól i inne cząsteczki w koncentracie nie mogą przechodzić przez membranę (ponieważ są zbyt duże), świeża woda będzie otrzymywać tylko więcej świeżej wody, nie pozostawiając nic innego jak roztwór o wyższym stężeniu po drugiej stronie.

Zobacz również:  Jak joga może być ostatecznym lekarstwem na niepokój

Dlaczego jest to dobre?

Wyobraź sobie wszystkie możliwości. Odwrócona osmoza daje ludziom możliwość pobierania naturalnie występującej słonej wody z oceanu lub innych podziemnych źródeł i odsalania jej poprzez dość prosty proces w celu stworzenia świeżej wody nadającej się do picia.

Ale poczekaj: jest ich więcej! Odwrócona osmoza nie jest po prostu używana do tworzenia czystej wody z roztworu soli. Jest to obecnie najważniejszy proces wykorzystywany do recyklingu ścieków z różnych gałęzi przemysłu. Aby oczyścić metale używane w produkcji, należy stosować chemikalia, które tworzą produkt uboczny niezwykle niebezpiecznych ścieków. Teraz jednak, w procesie odwróconej osmozy, firmy te mogą poddać tę wodę recyklingowi w celu stworzenia płynu pitnego do picia lub uwolnienia z powrotem do środowiska, a nawet czystego rozpuszczalnika, który może być ponownie użyty do tego samego procesu.

Ścieki są naturalnym składnikiem procesu trawienia człowieka i do momentu pojawienia się odwróconej osmozy były po prostu usuwane do oczyszczalni ścieków na całym świecie. W miarę jak odwrócona osmoza zyskuje na popularności i wydajności, możliwe będzie jednak pełne przetworzenie wszystkich ścieków wytwarzanych przez ludzi na całym świecie.

Zobacz również:  Dlaczego boli brzuch?

W jaki sposób jest to dla Państwa korzystne?

W miarę jak ludzie nadal się rozmnażają, jednym z największych zmartwień jest ograniczona ilość świeżej wody, która może być wykorzystana do utrzymania rosnącej populacji. Odwrócona osmoza pomaga naukowcom spojrzeć na rozległy obszar oceanów, niewyczerpane wcześniej źródło wody niezdatnej do picia. Z odwróconą osmozą, jednak, użytkownicy będą wkrótce w stanie wziąć te słone baseny na całym świecie, korzystać z naturalnie występujących procesów naukowych i stworzyć wodę pitną dla wszystkich.

Lepsze dla świata

Odwrócona osmoza jest jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych. I choć może się to nie zdarzyć, proces ten pomaga utrzymać ludność świata z okrągłą naturą recyklingu.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Zdrowie

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

sierpień 2022
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Popularne

To Top