Połącz się z nami

Żywienie

PYŁEK PSZCZELI

Dolegliwości związane z przesileniem wiosennym – osłabienie, brak apetytu, problemy ze snem, częste infekcje, a także wszelkie stany wyczerpania organizmu po chorobie, antybiotykoterapii, okresie intensywnej eksploatacji organizmu – leczyć należy przede wszystkim za pośrednictwem odpowiedniej diety, uregulowanego trybu życia oraz przyjmowanie aktywnych suplementów wzmacniających system odpornościowy organizmu, działające detoksykująco i regulująco. Wśród rozmaitych dostępnych na rynku preparatów tego typu najbardziej wartościowe i skuteczne są te pochodzenia naturalnego, których skuteczność działania potwierdza zarówno długoletnia tradycja stosowania oraz profesjonalne badania naukowe. Te warunki spełnia unikatowy produkt zielarski, znany od lat ze swoich wyjątkowych właściwości – pyłek pszczeli.

Pyłek kwiatowy – męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty – zbierany przez pszczoły i przenoszony przez nie do ula w postaci uformowanych kulek zmieszanych z miodem, nektarem lub śliną jako tzw. obnóża, to właśnie popularnie zwany pyłkiem pszczelim jeden z najważniejszych produktów pszczelarskich. Jego niezwykłe właściwości terapeutyczne wynikają z bogatego składu, w którym identyfikuje się ponad 250 różnych związków chemicznych, wśród których najcenniejsze dla organizmu człowieka to węglowodany, cenne kwasy tłuszczowe, aminokwasy, składniki mineralne, m. in. tak istotne dla zdrowia, jak żelazo, magnez i potas, witaminy, rutyna, antybiotyki-inhybiny, enzymy, kwasy organiczne.

Właściwości pyłku pszczelego

Ten arsenał dobroczynnych substancji czyni z pyłku pszczelego uniwersalny produkt o szerokim spektrum działania. Przede wszystkim więc można tutaj wyróżnić właściwości odżywcze suplementu: pyłek pszczeli, ze względu na bogactwo zawartych w nim witamin, białek i biopierwiastków, wzmacnia osłabiony organizm, zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi oraz przeciwciał. Niebagatelne znaczenie w regeneracyjnym działaniu pyłku mają jego właściwości regulujące układ trawienny, będący często, jak wiadomo, źródłem osłabienia całego organizmu. Regulacja przemiany materii i poprawa apetytu bardzo skutecznie oddziałuje eliminację osłabienia i wycieńczenia. Pyłek stosuje się również jako środek wspomagający leczenie zakażeń i wewnętrznych stanów zapalnych, działa bowiem silnie przeciwdrobnoustrojowo, antybiotycznie i przeciwzapalnie.

Zobacz również:  FOSFOR – SKŁADNIK MINERALNY DLA ZDROWYCH ZĘBÓW I KOŚCI

Pyłek pszczeli jest również szeroko znany ze swoich właściwości odtruwających. Mamy tu na myśli przede wszystkim jego korzystne działanie na tkankę wątrobową – osłonowe, regenerujące i detoksykujące. Właściwości te znajdują zastosowanie w przypadku profilaktyki i leczenia osób, których wątroba narażona jest na długotrwałe obciążenie – przyjmujących duże ilości leków, cierpiących na choroby przewlekłe czy walczących ze skutkami choroby alkoholowej.

Zastosowanie pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli ma znajduje również zastosowanie w leczeniu przewlekłych schorzeń o charakterze cywilizacyjnym: w leczeniu i profilaktyce miażdżycy (ze względu na zdolność obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi), cukrzycy (wykazano, iż pyłek pszczeli skutecznie obniża poziom cukru we krwi, a także jest zdolny zwiększyć wydzielanie insuliny) i otyłości (regulując procesy przemiany materii pyłek pszczeli wspomaga normalizację wagi ciała, a także, co istotne, ułatwia stosowanie niskoenergetycznej diety, uzupełniając niedobory składników odżywczych w zredukowanym podczas kuracji odchudzającej jadłospisie).

Warto wspomnieć o często niedocenianej, lecz potwierdzonej naukowo właściwości pyłku pszczelego, jaką jest jego korzystne oddziaływanie na układ nerwowy człowieka. Wpływ ten jest dwojaki: pyłek działa uspokajająco, co znajduje zastosowanie w niwelowaniu skutków stresu, przepracowania, a nawet depresji, w leczeniu której znajduje zastosowanie jako środek wspomagający chemiczną farmakoterapię. Jednocześnie zaś pyłek pszczeli zwiększa ukrwienie tkanki nerwowej, co skutkuje poprawą koncentracji i podwyższeniem kondycji umysłowej. Ogólna poprawa samopoczucia i kondycji psychicznej może być jednym z najbardziej wartościowych efektów regularnego stosowania pyłku pszczelego przez człowieka.

Zobacz również:  SOKOWIRÓWKA CZY WYCISKARKA?

Nie zapominajmy również o kosmetycznym zastosowaniu pyłku, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – w postaci zawierających ekstrakty z pyłku pszczelego kremów, balsamów czy masek stosowanych bezpośrednio na skórę. Bogactwo witamin i składników odżywczych działa na cerę odżywczo, przeciwrodnikowo , wygładzająco i biostymulująco, opóźnia procesy starzenia, przyspiesza regenerację naskórka.

Profilaktyczną kurację pyłkową zaleca się przeprowadzać przez okres minimum jednego miesiąca, szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy to organizm szczególnie narażony jest na infekcje, choroby i osłabienie. Optymalną ilością przyjmowanego przez osobę dorosłą preparatu powinno być około 20 gram dziennie; ilość ta zwiększa się w przypadku zastosowania pyłku w celach leczniczych nawet do 40 gram dziennie; konsultacja z lekarzem pomoże odpowiednio dobrać dawkę preparatu do naszych potrzeb. Jednym z niewielu przeciwwskazań do stosowania tego wszechstronnego produktu jest oczywiście uczulenie na pyłki.

Pyłek pszczeli dostępny jest w postaci obnóży, pierzgi (naturalnie zakonserwowanego pyłku), dodatku do miodu lub preparatów kosmetycznych. Najbardziej popularna i naturalna forma pyłku, czyli obnóża, daje wiele możliwości włączenia go do codziennej diety jako dodatek do produktów żywnościowych. Wyjątkowe korzyści zdrowotne w połączeniu z wielością zastosowań powinny przekonać do tego produktu wszystkich zmagających się zarówno z drobnymi dolegliwościami natury psychosomatycznej, jak i poważnymi schorzeniami, pragnących wspomóc leczenie farmakologiczne.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Żywienie

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

Czerwiec 2019
PWŚCPSN
« Maj  
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne

Do góry