Połącz się z nami

SOKOWIRÓWKA CZY WYCISKARKA?

Żywienie

SOKOWIRÓWKA CZY WYCISKARKA?

Domowa produkcja świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw to bardzo popularny sposób na pozyskanie cennych składników odżywczych i błonnika. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, co znajdzie się w naszych szklankach na stole. To jednak produkty nie tylko ze wszech miar zdrowe, ale także bardzo smaczne, a możemy je mieć dzięki sokowirówkom i wyciskarkom do soków. Oba te rodzaje urządzeń różnią się metodą działania i końcowym efektem. Co jest lepsze: sokowirówka czy wyciskarka?

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki?

Główna różnica pomiędzy sokowirówką a wyciskarką dotyczy ich budowy i, co za tym idzie, sposobu wyciskania soku. Sokowirówka jest wyposażona w sita z ostrzami, które wirując, powodują powstawanie soku. Z kolei wyciskarka to urządzenie wolnoobrotowe, które zawiera 1 lub dwa wałki w kształcie ślimaka (wyciskarka jednoślimakowa i wyciskarka dwuślimakowa). Wałek (lub dwa wałki) miażdży włożone do maszyny surowce, wyciskając z nich w ten sposób sok.

Skoro już wiesz czym się różni sokowirówka od wyciskarki, możemy iść dalej…

Co wybrać? Sokowirówkę czy wyciskarkę?

Stojąc przed wyborem: sokowirówka czy wyciskarka, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą ułatwić podjęcie decyzji o zakupie. Poniżej przedstawiamy zestawienie różnic, które – taką mamy nadzieję – pomoże wybrać najlepsze urządzenie. Zestawienie zawiera co następuje: czas potrzebny do wyciśnięcia soku, gęstość soku, wartości odżywcze, przechowywanie, surowce, z jakich można pozyskiwać sok, a także informacje, w jakich kombinacjach z innymi sprzętami mogą one występować.

Zobacz również:  ZIELONA KAWA

Czas potrzebny do wyciśnięcia soku

Sokowirówka to urządzenie dla niecierpliwych, gdyż znacznie szybciej niż wyciskarka radzi sobie z wyciśnięciem soku. To sprzęt o mocy od 150 do 600 W, podczas gdy wyciskarki mają moc od 100 – 450 W. Osobną grupę stanowią wyciskarki do cytrusów, których moc może osiągać wartość od 20 do 85 W. Wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe, dlatego na sok wyprodukowany przy ich użyciu trzeba czekać dłużej.

Gęstość soku

Sok pozyskany z sokowirówki jest klarowny i nie zawiera drobinek miąższu (lub zawiera jego minimalną ilość). Z kolei sok z wyciskarki będzie gęsty, z dużą ilością miąższu, ale też – co za tym idzie – błonnika.

Wartości odżywcze soku

Sito z ostrzami, będące głównym elementem produkującym sok w sokowirówce, obraca się bardzo szybko, napowietrzając sok i podnosząc jego temperaturę. Możemy się o tym przekonać, widząc piankę na jego powierzchni. Wpływa to negatywnie na zawartość składników odżywczych. Z kolei wyciskarki, działając na wolnych obrotach, nie napowietrzają ani nie nagrzewają soku, dzięki czemu nie traci on swoich cennych witamin i minerałów.

Przechowywanie

Soki z sokowirówki należy wypić od razu po przyrządzeniu, gdyż jak powiedziano powyżej są one napowietrzone i szybko się utleniają. Soki pozyskane przy użyciu wyciskarek można przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż 2 dni.

Zobacz również:  SOK Z OWOCÓW NONI

Surowce – wyciskarka a sokowirówka

W wyciskarce przyrządzimy sok zarówno z twardych owoców i warzyw, jak i owoców jagodowych czy winogron. To urządzenie, które radzi sobie świetnie z sokowaniem warzyw zielonolistnych, a także ziół. Z kolei sokowirówki to doskonałe urządzenie do produkcji soków z twardych owoców i warzyw, a także mleczek z orzechów czy migdałów.

Urządzenia wielofunkcyjne

Zarówno wyciskarki, jak i sokowirówki mogą stanowić część bardziej złożonych sprzętów AGD. Na polskim rynku znaleźć można na przykład następujące połączenia:

 • Sokowirówka i wyciskarka w jednym,
 • Sokowirówka z wyciskarką do owoców i koktajlerem,
 • Blender i sokowirówka,
 • Robot kuchenny z sokowirówką.

Producenci i cena sokowirówek

Dobre opinie wśród użytkowników sokowirówek mają marki takie jak Zelmer, Philips, Bosch, Kenwood, MPM czy Moulinex. Mała sokowirówka elektryczna to wydatek rzędu 60 złotych, natomiast duże urządzenia tego typu mogą osiągać cenę nawet 1700 złotych.

Producenci i cena wyciskarek do soku

Producenci sokowirówek mają zwykle w swojej ofercie także wyciskarki do owoców i warzyw. Należą do nich marki Bosch, Zelmer czy Moulinex. Szczególną popularnością cieszą się też wyciskarki firm Hurom, Clarus i Green Star. Ceny wyciskarek kształtują się na podobnym poziomie, jak ceny sokowirówek. Małą wyciskarkę elektryczną kupimy już za 60 – 70 złotych, a najdroższą za około 1700 złotych.

Continue Reading
Możesz również lubić

Więcej w kategorii Żywienie

 • Żywienie

  SOK Z KWIATÓW CZARNEGO BZU

  Przez

  Czarny bez jest rośliną występującą na całym świecie. Bardzo popularny jest również w Polsce, gdzie ta roślina,...

 • Dieta

  SOK Z OWOCÓW NONI

  Przez

  Owoc Noni rośnie w wielu tropikalnych miejscach na świecie. Morwa indyjska pochodzi z Azji i Australii, gdzie...

 • zielona kawa zielona kawa

  Żywienie

  ZIELONA KAWA

  Przez

  ZIELONA KAWA to ziarna kawowe, których obróbka zakończyła się przed procesem palenia. Piroliza jest procesem w...

 • Żywienie

  MIÓD PITNY

  Przez

  Miód pitny jest to napój alkoholowy, o charakterze zbliżonym do wina, wyprodukowany poprzez fermentację alkoholową miodu rozcieńczonego...

 • Żywienie

  PYŁEK PSZCZELI

  Przez

  Dolegliwości związane z przesileniem wiosennym – osłabienie, brak apetytu, problemy ze snem, częste infekcje, a także...

O nas kilka słów więcej

Portal wBlaszaku – wszystko o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Recenzje wyciskarek do soków, warzyw i cytrusów.

Kalendarz

Czerwiec 2019
PWŚCPSN
« Maj  
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne

Do góry